Sıkıntı ve Sorunlar Karşısında Okunacak Dualar

Sorunlar İçin Dua

İnsan hayatı her daim sürekli sorunlar ve sıkıntılara maili olup, bunun nedeni ise aslında fani dünyada yer almamızdır. Allah bizleri sorunlar ve sıkıntılar karşısında neler yapacağımızı sınamakta olup, bir sınama ve imtihan dünyasında olduğumuzu unutmadan sorunlar karşısında hatalar yerine Allah’a sığınarak ondan yardım istemeliyiz. Allah’a ise dualar ile ulaşmamız mümkün olup, her sorun ve problem için ayrı ayır verilmiş dualar bulunmaktadır. Bunlar ile içten ve daha istekli olduğumuz anlamına geldiği için Allah’a ulaşmanız daha kolay olacaktır. Her sıkıntı ve sorun karşısında okunacak dua olurken, içinizde ki sıkıntıları rahatlatmak ve onları bir kenarda bırakarak Allah’tan yardım dilemek için dualar da bulunmaktadır. Bu dualar hadis-i şerifler şeklinde bizlere bildirilmiştir.

Sıkıntı ve Sorun Karşısında Okunacak Dualar Nelerdir?

Sizlere yazımızın devamında okunacak duaları verecek olup, bu duaları okuyarak huzur bulmak hedeflenmektedir. Duaları ne kadar içten ve istekli okursanız o kadar çabuk ve hızlı sonuç alacağınız düşünülmektedir. Unutmamalısınız ki imtihan dünyasında olduğumuz gibi sorunların ve sıkıntıların oluşması da Allah tarafından ona sığınmak ve ondan yardım istemek amacı ile verilmektedir. Sıkıntı sırasında okunacak duaları sizlere verirken aynı zaman da sıkıntıya girmemek adına da okunması gereken duaları sizler ile paylaşacağız. Aynı zaman da sıkıntı ve sorun karşısında vefk de yaptırabilir ve bu şekilde de dualar ile Allah’a ulaşabilirsiniz.

Sıkıntı ve Sorun Karşısında Okunacak Dua

(Yâ Allah-ür-rakîb-ül-hafîz-ür-rahîm. Yâ Allah-ül-hayy-ül-halîm-ül’azîm-ür-raûf-ül-kerîm. Yâ Allah-ül-hayy-ül-kayyüm-ül-kâimü alâ külli nefsin bimâ kesebet, hul beynî ve beyne adüvvî!)(22)

(Lâ ilâhe illallâhül’azîm-ül-halîm lâ ilâhe illallâhü Rabbül-Arş-il’azîm lâ ilâhe illallahü Rabbüs-semâvâti ve Rabbül-Erdı Rabbül’Arş-il-kerîm.) (23)

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

“İstiğfara devam eden, her sıkıntıdan, her dertten kurtulur, ummadığı yerden rızıklanır”

“Lâ ilâhe illallah demek 99 belâyı defeder, en aşağısı sıkıntıdır.”

“La havle ve la kuvvete illa billah okumak, 99 derde devadır. Bunların en hafifi sıkıntıdır”

“Sıkıntıya düşen veya borçlanan, bin kere “La havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim” derse, Allahü teâlâ işini kolaylaştırır.”

“Sıkıntılı iken “Hasbünallah ve ni’mel-vekîl” deyiniz!”

“Sabah-akşam İhlas ve Muavvizeteyni [iki kuleuzüyü] üçer defa oku! Bunlar, bütün belâları, afetleri, sıkıntıları ve istemediğin şeyleri giderir.”

“Bir kimse, sıkıntılı zamanında on defa, Hasbiyallahü lâ ilâhe illâ hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil azîm’i okursa, Allahü teâlâ üzüntüsünü giderir.”

İmam-ı Rabbanî hazretleri, her türlü zararlarından kurtulmak için her gün 500 defa La havle vela kuvvete illa billah okur, okumaya başlarken ve okuduktan sonra yüz defa Salevat-ı şerife getirirdi.

Author: medyummeric

1 thought on “Sıkıntı ve Sorunlar Karşısında Okunacak Dualar

  1. Ben çok sıkıntılar çektim zamanında başıma bir çok kötü olaylar geldi. İşlerim kötüleşti kazancım düştü daha sayılacak bir çok şey var fazla uzatmadan burak hocam bana vefk tılsımı hazırladı ve sıkıntım çok kısa sürede bitti iş böyle olunca bende güvenerek tüm çevreme akrabalarıma bile önerdim yönlendirdim. Allah eline koluna zeval vermesin. Telf: 05533718994

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir